Menu
Home Page

School Staff

Leadership Team

 Leadership  Team                                              1 Mrs Kirsti Nelson Headteacher
 Leadership  Team                                              2 Mrs Kelly Birt- Deputy Headteacher
 Leadership  Team                                              3 Mrs Jo Alford- Executive Business Manager
 Leadership  Team                                              4 Miss Emma Blight- Mathematics Lead
 Leadership  Team                                              5 Mrs Anna Jones-English Lead
 Leadership  Team                                              6 Mrs Jo Morton-EYFS Lead
 Leadership  Team                                              7 Mrs Tamsin Witchell-SENCO

Site Team

Site Team 1 Mr Jack Murphy- Site Manager

Acorns- Pre-School

Acorns- Pre-School 1 Miss Sara Austen- Acorns Lead Teacher
Acorns- Pre-School 2 Mrs Therese Neary- Acorns TA
Acorns- Pre-School 3 Mrs Rose Walker- Acorns TA
Acorns- Pre-School 4 Miss Katie Harris-Acorns TA

Ash (Year R)

Ash (Year R) 1 Miss Alice Bartholomew-Classteacher
Ash (Year R) 2 Mrs Natalie Prowse- Teaching Assistant
Ash (Year R) 3 Mrs Sally Williams- Teaching Assistant
Ash (Year R) 4 Miss Grace Bartholomew - Teaching Assistant
Ash (Year R) 5 Mrs Tracey Marshall- Teaching Assistant

Holly (Year R and 1)

Holly (Year R and 1) 1 Mrs Jo Morton- Class Teacher (2 days)
Holly (Year R and 1) 2 Mrs Amy Warren- Class Teacher (3 days)
Holly (Year R and 1) 3 Mrs Tess Grabham- HLTA
Holly (Year R and 1) 4 Mrs Maddie Selby- Teaching Assistant
Holly (Year R and 1) 5 Mrs Natalie Prowse- Teaching Assistant

Pine (Year 1)

Pine (Year 1) 1 Miss Laura Murdock- Classteacher
Pine (Year 1) 2 Miss Becky Cobb-Teaching Assistant
Pine (Year 1) 3 Mrs Debby Bullock- HLTA

Hazel (Year 2)

Hazel (Year 2) 1 Mr Nick Morris- Classteacher(2 days)
Hazel (Year 2) 2 Miss Emma Blight- Classteacher(3 days)
Hazel (Year 2) 3 Mrs Natalie Desave-Teaching Assistant

Rowan (Year 2 and 3)

Rowan (Year 2 and 3) 1 Mrs Katie Lane- Classteacher (4 days)
Rowan (Year 2 and 3) 2 Mrs Kelly Birt- Classteacher(1 day)
Rowan (Year 2 and 3) 3 Mrs Ann Goodwin- Teaching Assistant
Rowan (Year 2 and 3) 4 Mrs Keta Thomas- Teaching Assistant
Rowan (Year 2 and 3) 5 Mr Chris Owen- Teaching Assistant

Birch- (Year 3 and 4)

Birch- (Year 3 and 4) 1 Miss Hope Culverwell- Class Teacher
Birch- (Year 3 and 4) 2 Mr Lee Nelson - Teaching Assistant

Maple- (Year 4 and 5)

Maple- (Year 4 and 5) 1 Mr Stuart Benjafield- Classteacher
Maple- (Year 4 and 5) 2 Miss Kelly Jones-Teaching Assistant
Maple- (Year 4 and 5) 3 Mrs Mandy Hincliffe-HLTA

Sycamore (Year 5 and 6)

Sycamore (Year 5 and 6) 1 Mrs Anna Jones-Classteacher(4 days)
Sycamore (Year 5 and 6) 2 Mrs Kelly Birt - Classteacher(1 day)
Sycamore (Year 5 and 6) 3 Cerri Holmes - Teaching Assistant

Administration Team

Administration Team 1 Mrs Fabienne Beavers
Administration Team 2 Mrs Anne Laitt
Administration Team 3 Mrs Jayne Fowler

Meal Time Assistants

Meal Time Assistants 1 Mrs Keta Thomas
Meal Time Assistants 2 Mrs Sarah Perring
Meal Time Assistants 3 Mrs Tracey Marshall
Meal Time Assistants 4 Mr Jack Murphy
Meal Time Assistants 5 Mrs Natalie Prowse

Warreners- Before and After Scool Club

Warreners- Before and After Scool Club 1 Mrs Keta Thomas
Warreners- Before and After Scool Club 2 Mr Lee Nelson
Warreners- Before and After Scool Club 3 Mrs Mandy Hinchliffe
Warreners- Before and After Scool Club 4 Mr Chris Owen

Forest School

Forest School 1 Ms Helen McInnes- Forest School Leader
Forest School 2 Mrs Sue Nelson- Forest School Assistant
Forest School 3 Mr Chris Owen- Forest School Assistant
Top